У периоду од 10. до 23. априла 2022. ученици наше школе имали су невероватну прилику да учествују у пројекту мобилности ученика, који је добио име по речима чувеног римског филозофа и говорника Сенеке „Не учимо за школу, већ за живот“ („We do not learn for school, but for life!”). Пројекат, у чијој су изради учествовале професорке Александра Младеновић и Весна Животић, након две године опсежне припреме, реализован је у склопу Еразмус плус програма, у сарадњи са Етеном, Европском мрежом за обуку и едукацију, а чије се представништво налази у Будимпешти. Одабрани ученици угоститељског смера, образовни профил кувар и економског смера, образовни профил комерцијалиста, провели су две недеље на стручној пракси у Будимпешти у пратњи професорке Весне Животић и професора Мирослава Милутиновића. Овај пројекат подржан је од Темпус фондације, у чијој надлежности су Еразмус плус програми за Србију.
Седморо кувара (Милица Николић, Јована Адамовић, Тијана Симић, Михајло Михајловић, Стефан Милојевић, Алекса Јанковић, Вук Бјели) је своју праксу похађало у неким од најелитнијих и најпрестижнијих ресторана у Будимпешти (Spiller, Jamie Oliver’s Diner, Pest-Buda, Pierrot), где су их надгледали и подучавали професионални ментори, главни шефови ових ресторана. На крају стручне праксе, петоро од седморо наших ученика добило је понуду за запослење у овим ресторанима, чим заврше са школовањем.
Комерцијалисти (Глориа Јовонић, Нина Цвијић, Анђелка Перић, Неда Војводић, Ненад Величковић, Ђорђе Крстевски, Сара Перић, Анита Пешић) су своју стручну праксу обављали у Палати чуда (Csodak Palotaja), научном центру са мноштвом забавних и поучних садржаја, компанији Sixi, великом дистрибутивном центру за кондиторске производе, где су се опробали у различитим задацима, од којих им је најизазовнији био дизајнирање рекламних постера за сајт компаније. Рад наших ученика освануо је и на сајту и
на фејсбук страници Sixi-ја. Део ученика је био на пракси у Pensum-у, компанији која се бави људским ресурсима, прикупљањем пословних података и запошљавањем. Све ученике су пратили додељени ментори.
Током боравка у Будимпешти, ученици су имали плаћен смештај, оброке и превоз. Првих пар дана са нама су били водичи из Етена, који су нам пружили све сервисне информације. Након тога ученици су се окушали у самосталном путовању градским превозом једне европске метрополе, који је обухватао и превоз метроом, трамвајима и аутобусима. Поред стручне праксе,
ученици су осим многих знаменитости Будимпеште (Буда дворца, Рибарског бастиона, Парламента, улице Ваци, острва Маргит, Централне пијаце, катедрале светог Иштвана, ноћног крстарења Дунавом и мноштва других) имали прилику да посете и Српску гимназију и Музеј лепих уметности. Посебан бенефит овог пројекта је била могућност за наше ученике да две недеље живе, раде и усвајају европске вредности којима Будимпешта обилује, од комуналног
реда, еколошке свести, преко ефикасног градског транспорта, радне етике, до неговања културних разлика и специфичности.
Наши ученици су, нарочито од домаћина у Етену, похваљени као једна од најуспешнијих и најбољих група које су учествовале у овом програму. Оставили су одличан утисак у компанијама у којима су похађали стручну праксу, и тиме обезбедили могућност да наша школа следеће године поново аплицира за ову мобилност.
Стефан Милојевић, кувар: „Било је стварно предивно, скоро неописиво. Жао ми је што нисмо могли остати још. Научио сам доста тога што се тиче моје струке и упознао доста симпатичних људи.“
Мирослав Милутиновић, наставник енглеског језика